Інші результати
Протягом останніх 30 років, а то і більше, я працював студійним та концертним звукорежисером. За цей час у мене була можливість попрацювати з дуже багатьма консолями, від великоформатних інсталяційних систем до невеликих турових мікшерів. Деякі з них були дуже хороші, інші не дуже, але я домагався необхідних результатів від кожного з них. І ось одного разу я відкрив для себе Behringer X-AIR.
Коли розмова йде про групу яка їздить в турне і дає концерти, габаритні розміри часто мають більше значення, ніж якість звуку або просунуті функції. Часто доводилося працювати з такими мікшерами, на яких можна тільки відрегулювати основні параметри звуку – підняти рівень вокалу та трохи додати бочки в міксі. Про ефекти, еквалайзери, компресори, гейти, я навіть не заїкався, намагаючись отримати більш-менш пристойний звук з цього непорозуміння. Монітори здавалися неприпустимою розкішшю, а якщо вони і були, то в більшості випадків не піддавалися налаштуванню.
Мій особистий «туровий» комплект складається з 4 пасивних кабінетів JBL + пасивні сабвуфери JBL до них, 2 підсилювача QSC GX5, кросовер SPX90. 16-канальний мікшер Mackie, кофри, кабелі, активні саморобні монітори і т.д. Як бачите, це більш-менш стандартний туровий набір для невеликої групи. Але як я вже сказав, у мене більше 30 років досвіду і рівень підготовки трохи вищий, ніж у більшості звукорежисерів.
Цей комплект займає більше місця в моєму фургоні, ніж мені хочеться. І я завжди прагнув скоротити кількість акустичних кабінетів при збереженні оптимального балансу якості і потужності звуку.
Одного разу, побачивши параметри і ціну мікшерів серії Behringer X-Air, я зрозумів, що це саме те, що мені хотілося. Потім раптово, просто як знак долі, музичний магазин «Musicians Friend» збільшив мою кредитну лінію. І я став власником новенького мікшера XR18 (версія на 18 каналів і 12 шин).
Розпочнемо з основних параметрів Behringer X-AIR. При першому розгляді ви будете здивовані його компактними розмірами і малою вагою. Сам мікшер виглядає як стейдж-бокс: ніяких органів управління, ніяких дисплеїв, ніяких кнопок або фейдерів. У комплекті поставки є «вуха» для установки мікшера в рек. На передній панелі приладу розташовані 16 мікрофонних входів з комбінованими роз’ємами XLR/TS/TRS для підключення симетричних або несиметричних джерел. Отже, сигнали лінійного рівня підключати можна безпосередньо. А до входів 1 і 2 підключати можна електрогітару або бас, тобто інструменти з високим опором. На всіх 16 входах з XLR встановлені легендарні попередні Midas.
Входи
Входи 17 і 18 – це входи лінійного рівня на роз’ємах TS/TRS і мають обмежені можливості обробки. У мікшера 8 аудіо-виходів на XLR, 6 Aux і 2 майстер виходи. На Aux можна підключити монітори, сабвуфери (подавати на них сигнал окремих інструментів замість повного міксу через кросовер), посили на зовнішні ефекти і т.д. Майстер виходи, звісно, призначені для підключення активних кабінетів, підсилювачів потужності або ж кросоверів. На лицьовій панелі мікшера є ще кілька роз’ємів:
– роз’єм для навушників (з регулятором гучності);
– роз’єм Cat5 Ethernet, роз’єм Ultranet (для підключення до багатоканальної системі моніторів)4
– вимикач Wi-Fi, MIDI In/Out, USB (для багатоканального рекордера)
– антена Wi-Fi.
На задній панелі пристрою знаходиться гніздо для кабелю живлення і вимикач. Ось, власне кажучи, і все, що можна побачити на цьому мікшері.
Все в додатку
На фото можна побачити, що на мікшері просто немає ніяких органів управління. І для роботи з ним вам знадобитися одне з доступних на ринку смарт-пристроїв (IPhone, смартфон на Android, IPad або планшет на Android) або ноутбук PC/Apple. Всі операції проводяться в БЕЗКОШТОВНИХ фірмових додатках/програмах. які можна скачати в Google Play, Apple Store або на сайті виробника. З’єднання відбувається через вбудований WIFI (більш докладно про це пізніше), який з мого досвіду працює стабільно і ефективно.
Керуюче ПЗ можна встановити заздалегідь без підключеного мікшера і в режимі офлайн щоб розібратися з його функціями та можливостями. Це стало одним з вирішальних факторів під час ухвалення рішення про покупку, оскільки у мене з’явилася можливість попрацювати з софтом і на ноутбуці, і на планшеті.
Для тих, хто хоче розібратися з софтом, у Behringer є ціла серія навчальних відео по роботі з X air.
У слайд-шоу показані деякі робочі екрани версії для ноутбуків і, як можна побачити на картинках, інтерфейс має зручну компоновку і навігацію. Версія програми для планшета дещо відрізняється від ноутбучної, але все ж зберігає простоту і зручність навігації по робочих екранах для виконання робочих операцій.
Як ви можете бачити, в верхній частині екрану розташовані ярлики вкладок. При включенні програми, першою відкривається вкладка мікшера. На ній представлено повний огляд усіх каналів та їх налаштувань. На наступній вкладці з’являється можливість отримати більш детальну інформацію про решту секцій мікшера.
На вкладці Channel представлено розгорнуту інформацію про функції основних входів (джерело і рівень сигналу, фантомне живлення, полярність, розриви для ефектів і т.д.) і є можливість вносити зміни в налаштуваннях. На вкладці Input вже можна змінювати всі доступні настройки. Мені дуже сподобалося, як при натисканні на незмінний параметр включається найближчий параметр, який можна змінювати, що дуже корисно.
Тут для кожного каналу є вкладки гейта, еквалайзера і компресора! Так-так, тут для кожного каналу є гейт і компресор! При натисканні на певну вкладку відкривається вікно з графічними органами управління і плавними настройками, які можна вносити перебором значень, внесенням конкретного значення цифрами або в окремих випадках перетягуванням кривої.
Всі органи управління працюють інтуїтивно зрозуміло, а мені особливо подобається, коли при наведенні курсору миші на індикаторну смужку з’являється смужка фейдера. Фейдер можна рухати мишкою або коліщатком миші і ще раз повторюся – регулювання відбувається дуже плавно і зручно. Останні дві вкладки викликають ефект-рек на чотири осередки і огляд індикаторних лінійок, на якому в реальному часі показані рівні всіх входів, шин і посилів, так що можна побачити все на одній сторінці.
У цього мікшерного процесора такі ж самі серце і мозок, що і у відомого мікшера Behringer X32. Тут доступний 41 ефект, які можна завантажити у віртуальний рек ефектів на чотири комірки. Деякі ефекти можна включити в режим «подвійний моно», що дозволяє використовувати одну комірку ефекту для двох різних сигнальних трактів. У списку ефектів можна знайти безсмертну класику на кшталт LA2A, 1176 та інших.
Якість ефектів виявилася вище, ніж я розраховував, крім того у них дуже продуманий і зручний інтерфейс. Кожну точку река можна призначити як розрив на будь-який вхід (з 1 по 16) або вихід, включаючи майстер-виходи лівий/правий, або ж на шину посилів ефектів. Єдине, що може збентежити, це налаштування aux-посилів, особливо, якщо до цього не працювати з «посилом на фейдери». Керований додаток XR18 дозволяє керувати aux-посиланнями через «посили на фейдер» або безпосередньо через вкладку «sends», незалежно від методу який буде вам зручніший, можна досягти бажаного ефекту.
Запис і роутинг
Мікшер Behringer X-AIR. має USB-інтерфейс на 18 каналів в обидва напрямки, які можна задіяти для запису і відтворення на всіх 16 каналах (24 біт 48 кГц) через ваш DAW, для чого потрібно буде завантажити і встановити БЕЗКОШТОВНІ драйвери для USB. З його допомогою можна проводити запис живого виступу прямо на ноутбук або на зовнішній диск. Далі цей запис можна обробити в студії для оцінки власної роботи або для створення комерційного продукту.
Я вважаю, це чудова додаткова можливість!
У мікшері є порт Ultranet для з’єднання з моніторним микшером Behringer або хабом P16. У мене не було можливості протестувати цю функцію, але все одно приємно усвідомлювати, що вона є.
Що стосується роутингу, то у Behringer X-AIR він просто приголомшливий! Тут можна призначити будь-який вхід на будь-який канал, будь-яку шину на будь-яку вихідну шину і т.д. Інтерфейс абсолютно інтуїтивно зрозумілий і простий (див. зображення вище), але найголовніше, він всеосяжний.
Підключення WI-FI
Вбудований роутер в Behringer X-AIR може працювати в одному з трьох режимів: підключення кабелем Ethernet до LAN, клієнт Wi-Fi або точка доступу. Необхідний режим вибирається окремим перемикачем на передній панелі, а настройка і вибір інших опцій (включаючи вибір постійної або динамічної IP адреси, захист доступу паролем і т.д.) здійснюється в додатку. Врахуйте, що при підключенні по LAN пароль доступу не працює і будь-який підключений безпосередньо до мікшера пристрій може ним керувати.
Незалежно від обраного бездротового режиму, деякі зали або приміщення можуть стати великим випробуванням для стандартного бездротового підключення. В такому випадку можна підключити зовнішній роутер на 5 ГГц, який в деяких випадках навіть рекомендується застосовувати. Я особисто рекомендую застосування саме цього якісного роутера на 5 ГГц, таким чином, ви гарантуєте собі концерт без проблем. Проте, особисто у мене до тепер ні в одному з клубів, де ми виступали, не було жодної проблеми з вбудованим роутером.
Висновок
Єдине, що я можу сказати про мікшер Behringer X-AIR – з ним у мене на живому концерті з’явився час звернути увагу на сцену. Якщо ви працюєте за пультом, то розумієте, про що я говорю. Всі значення виставлені, я дивлюся на інтерфейс мого мікшера і у мене перед очима все гейти, компресори і відмінний еквалайзер. Ділеі, ревербератори і всі 41 чудові ефекти були в мене під пальцями.
У мене було 6 Aux виходів, так що я міг забезпечити кожному члену групи окремий моніторний мікс і при цьому у мене залишався ще один Aux для підключення сабвуферів, щоб я міг направити на них тільки ті потрібні мені інструменти (Aux на сабвуфери) окремим міксом ( бочка, бас-гітара, томи і нічого більше, що дозволяє отримати дуже щільний насичений низькочастотний звук). Кожен член групи міг самостійно створити свій моніторний мікс за допомогою програми XAir Q для їх смартфонів!
Ось в цей момент я зрозумів, що це саме те, що я так довго шукав! За допомогою одного легкого рекового пристрою я зміг позбутися мікшера, мультикори і река з приладами ефектів, а якщо замінити пасивні кабінети на активні, то і підсилювачам з кросовером можна буде сказати «до побачення»!
Підводячи підсумки, я можу сказати, що якщо ви їздите з концертами і возите своє обладнання, то мікшери серії XAir це саме те, що вам потрібно! Залишаєте на сцені цей пристрій, включаєте в нього мікрофони і всі інструменти, і все готово. Як кажуть: «Без шуму і пилу!» Налаштування займає набагато менше часу, саундчеки проходять набагато легше і кожен музикант сам управляє своїм моніторним міксом, ПЛЮС до всього у вас з’являється цілий масив плагінів високого рівня, для налаштування звуку як на величезній концертній консолі!
У серії X Air представлено 4 моделі: XR12, XR16, XR18 і X18 на випадок якщо у вас є заклад, в якому потрібно замінити мікшерну консоль без перемикання кабелів.
За матеріалами статті Річарда Л’Омдє